Konkurs na funkcję Pełnomocnika Komendanta Chorągwi ds. BŚP

Konkurs na funkcję Pełnomocnika Komendanta Chorągwi ds. BŚP

Komenda Chorągwi Opolskiej ZHP ogłasza konkurs na Pełnomocnika Komendanta Chorągwi ds. Betlejemskiego Światła Pokoju.Jeśli chcesz:sprawdzić się w organizacji wydarzenia
Read More
Harcmistrzyni Maria Magdalena Pobóg – Lenartowicz nową Komendantką Chorągwi!

Harcmistrzyni Maria Magdalena Pobóg – Lenartowicz nową Komendantką Chorągwi!

Wczoraj w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu obradował V Nadzwyczajny Zjazd Chorągwi Opolskiej. Został on zwołany w celu wyboru
Read More
Zostało już tylko 5 godzin na oddanie głosu na Dom Harcerza w Opolu!

Zostało już tylko 5 godzin na oddanie głosu na Dom Harcerza w Opolu!

Środowisko opolskie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Harcerstwa wpierającym drużyny Związku Harcerstwa Polskiego działające w naszym mieście ubiegają
Read More
V Zjazd Nadzwyczajny Chorągwi Opolskiej

V Zjazd Nadzwyczajny Chorągwi Opolskiej

Informujemy, że Komisja Rewizyjna Chorągwi Opolskiej zwołała na dzień 4 listopada 2017 r. V Zjazd Nadzwyczajny Chorągwi Opolskiej ZHP w
Read More
Warsztaty w Chorągwi Opolskiej

Warsztaty w Chorągwi Opolskiej

Z przyjemnością informujemy, że w przyszłym miesiącu, zgodnie z zapowiedzią z czerwca br., odbędą się dwie formy organizowane przez chorągwiany
Read More
Terminy zbiórek ChKSI

Terminy zbiórek ChKSI

Informujemy o wyznaczonych nowych terminach zbiórek Chorągwianej Komisji Stopni Instruktorskich. Odbędą się one w dniach: 3 października, 7 listopada oraz 5 grudnia
Read More
Nowy motyw strony!

Nowy motyw strony!

Przez ostatnich kilka tygodni Zespół Promocji i Internetu pracował nad zmianą dotychczasowego motywu strony Chorągwi Opolskiej. W dniu dzisiejszym dumnie prezentujemy
Read More
Zbiórka wyborcza dla wyboru delegatów Chorągwi Opolskiej na XL Zjazd ZHP

Zbiórka wyborcza dla wyboru delegatów Chorągwi Opolskiej na XL Zjazd ZHP

Informujemy o zwołaniu przez Komendę Chorągwi zbiórki wyborczej na dzień 30 września 2017 roku w Nysie. Podczas zbiórki zostaną wybrani delegaci na
Read More
Zbiórka Komendantów Hufców

Zbiórka Komendantów Hufców

Informujemy o zwołaniu przez Pełnomocnika Naczelnika ZHP ds. Chorągwi Opolskiej phm. Grzegorz Krzyśków zbiórki z Komendantami Hufców na dzień 6.09.2017
Read More
Nowy termin spotkania ChKSI

Nowy termin spotkania ChKSI

Chorągwiana Komisja Stopni Instruktorskich informuje, że następne spotkanie odbędzie się 12 września o godzinie 16:30 w siedzibie Komendy Chorągwi przy
Read More
Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro!

Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro!

To wezwanie do szerszego spojrzenia na otaczający nas świat i podjęcia prawdziwych działań. Przez 11 dni przyszłorocznych wakacji więcej niż
Read More
ZLOT Chorągwi Opolskiej ZHP

ZLOT Chorągwi Opolskiej ZHP

Od dzisiaj w sprawach związanych ze Zlotem prosimy kontaktować się pod adresem zlot@opolska.zhp.pl
Read More

W sprawie dodatkowej składki

Druhny i Druhowie!

Instruktorzy Chorągwi Opolskiej ZHP


W dniu 5 marca Rada Naczelna ZHP podjęła uchwałę o dodatkowej, jednorazowej składce dla pełnoletnich instruktorów, w wysokości 80 zł. Przeznaczona ma być ona na spłatę najpilniejszych zaległych zobowiązań ZHP. W liście Naczelnika i Przewodniczącego ZHP wyjaśnione są dokładnie powody podjęcia właśnie takiej decyzji, wraz z apelem o pomoc do środowiska instruktorskiego, wobec niezwykle trudnej sytuacji finansowej Związku.

Decyzja ta, jak i sposób w jaki została podjęta, wywołała szeroką dyskusję i mocny sprzeciw w całym ZHP. Opłata została bowiem wprowadzona jako obowiązkowa, bez wcześniejszych konsultacji w środowisku instruktorskim ZHP i naświetlenia przyczyn ewentualnej potrzeby takiego rozwiązania.

W chwili obecnej w ZHP toczy się debata na temat legalności i etyczności wprowadzenia takiej opłaty. Debata, w której i nam przychodzi zająć stanowisko. Warto, by było ono jednak przyjęte z rozwagą i oparte nie tylko na emocjach, lecz na dokładnej analizie sytuacji.

Druhny i druhowie!

Nie zgadzam się z formą i sposobem wprowadzenia uchwały RN. Nie zgadzam się z wysokością i sposobem wprowadzenia tzw. składki. Uważam, że jej ściągalność będzie minimalna i spowoduje (a w zasadzie już spowodowała) spadek zaufania kadry instruktorskiej ZHP do władz naczelnych. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy instruktorzy – w dużej mierze uczniowie lub studenci – mieliby „zrzucić się” w tak dużej kwocie na opłatę zupełnie dla nich niezrozumiałą. W moim przekonaniu większość z nich odebrałaby to jako „karę” za ich ciężką pracę wychowawczą, prowadzoną w gromadach, drużynach i kręgach. Takim działaniom zdecydowanie się przeciwstawiam.

Uważam jednak również, że nie możemy przejść obok problemu Związku Harcerstwa Polskiego jakim jest zadłużenie w wysokości ok. 6 mln zł. Tym bardziej, iż nie są to długi spowodowane przez tą lub poprzednią GK ZHP. Powstały na skutek wieloletnich błędów władz różnych szczebli.

Zrozumiałbym, gdyby podjęta decyzja została przedyskutowana wcześniej w środowiskach, a opłata miałaby charakter dobrowolny. Prawdopodobnie wielu instruktorów zdecydowałoby się na tego typu wpłatę na rzecz ZHP. Nie rozumiem jednak, jak można postawić całą kadrę instruktorską przed faktem dokonanym.

Mimo to chciałbym zaapelować o rozwagę w podejmowanych działaniach.

My, instruktorzy Chorągwi Opolskiej, szczególnie ostrożnie powinniśmy osądzać zaistniałą sytuację. Musimy pamiętać o naszym niechlubnym „wkładzie” w powstanie obecnych zobowiązań ZHP. Był czas, kiedy jako środowisko nie poradziliśmy sobie z finansami. Nie zapominajmy, że później GK ZHP przejęła nasze zobowiązania na kwotę przekraczającą 1 mln zł. Czytając komentarze na różnych forach, wciąż napotykam na wytykanie długów Chorągwi Opolskiej. Według niektórych opinii miałyby one sięgać nawet 2,5 mln zł. Musimy o tym pamiętać oceniając innych.

Druhny i druhowie!

Moim zdaniem , w sprawie dodatkowej składki, jak również sytuacji finansowej ZHP w ogóle, środowisko opolskie powinno w szczególnie wyważony sposób przedstawiać swoje racje. Z wielu stron płyną opinie, że „nie będziemy płacić za nie swoje długi”. My jednak nie możemy chować głowy w piasek.

Powinniśmy pamiętać, że całe nasze środowisko odpowiada za nasze problemy, w tym dotyczące finansów. Powinniśmy ważyć słowa i ostrożnie podejmować działania. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której jedyne w ZHP środowisko, które poniosło kompletną porażkę finansową, stanie w pierwszym szeregu, oceniając działania innych związane z gospodarowaniem majątkiem organizacji.

Dlatego proszę Was o rozwagę.

hm. Artur Ośko

Komendant

Chorągwi Opolskiej ZHP


1. Uchwała RN ZHP w sprawie składki dodatkowej

2. List Przewodniczącego i Naczelnika ZHP

3. List hm. Łukasza Rycharskiego – członka RN ZHP

4. Artykuł hm. Ryszarda Rutkowskiego dotyczący zasadności nowej składki

Create AccountLog In Your Account