Życzenia świąteczne

W Tobie jest światło Każdy mrok rozjaśni W Tobie jest życie Ono … zwyciężaZ okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam:Światła, które rozjaśnia każdą
Read More
Życzenia świąteczne

Po 40. Zjeździe ZHP

W dniach 8-10.12.2017 w Warszawie obradował 40. Zjazd ZHP.W międzyczasie dokonano wyboru nowych władz centralnych na czteroletnią kadencję:Nowym Naczelnikiem
Read More
Po 40. Zjeździe ZHP

Konkurs na funkcję Pełnomocnika Komendanta Chorągwi ds. BŚP

Komenda Chorągwi Opolskiej ZHP ogłasza konkurs na Pełnomocnika Komendanta Chorągwi ds. Betlejemskiego Światła Pokoju.Jeśli chcesz:sprawdzić się w organizacji wydarzenia
Read More
Konkurs na funkcję Pełnomocnika Komendanta Chorągwi ds. BŚP

Harcmistrzyni Maria Magdalena Pobóg – Lenartowicz nową Komendantką Chorągwi!

Wczoraj w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu obradował V Nadzwyczajny Zjazd Chorągwi Opolskiej. Został on zwołany w celu wyboru
Read More
Harcmistrzyni Maria Magdalena Pobóg – Lenartowicz nową Komendantką Chorągwi!

Rozkaz Specjalny Ls.1/2014

Rozkaz Specjalny Ls.1/2014

Opole, 10 maja 2014 r.

Rozkaz Ls. 1/2014


Karpatczycy – żołnierze 3 Dywizji Strzelców Karpackich to jeden z najlepszych, najbardziej bohaterskich i oddanych Polsce związków taktycznych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Dywizja powstała w Palestynie 3 maja 1942 roku z połączenia Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich z oddziałami ewakuowanymi z Rosji Sowieckiej. Wraz z żołnierzami ewakuowano całe polskie rodziny, osierocone dzieci i osoby starsze. Tworzono więc Domy Sierot, polskie drużyny harcerskie i szkoły. Funkcjonował teatr, zespół muzyczny złożony z filharmoników Lwowskich. Śmiało można powiedzieć, że był to wędrowny naród bez ojczyzny. Dywizja walczyła w Kampanii Włoskiej zdobywając między innymi Ankonę, Monte Cassino i Bolonię. Dywizja posiadała w swoich strukturach szkołę, uniwersytet, a nawet niedźwiedzia „Wojtka” w stopniu kaprala. Po wojnie ewakuowana do Szkocji i zdemobilizowana. Żołnierze rozjechali się po świecie za pracą i miejscem do życia. W maju 1992 roku w 50 rocznicę powstania Dywizji powrócili do kraju. Zjechali się z całego świata, aby ze sztandarem na czele przymaszerować do wolnej Polski. Przekazali swoje tradycje 22 Karpackiej Brygadzie Piechoty Górskiej w Nysie. To jedyna w historii jednostka, która wierna Polsce, po 50 latach wróciła po wojnie do Kraju.
W maju 2013 roku Rada Drużynowych Hufca Nysa wyrażając swój hołd wiernym patriotom wolności, bohaterskim żołnierzom 3DSK, podjęła uchwałę o przyjęciu ich ideałów do nazwy Hufca. Przeprowadzono „Kampanię Bohater” od 1 października 2013 roku do 30 kwietnia 2014 roku, która potwierdziła trafność podjętej decyzji o przyjęciu nazwy im. „Karpatczyków”.

Niezmiernie cieszę się, że czas Kampanii dobiegł końca. Mam nadzieję, że wspólne zdobywanie bohatera jeszcze lepiej zjednoczyło hufcową społeczność, a wydarzenie nadania sztandaru Hufcowi będzie świętem nie tylko całej chorągwi, nie tylko członków nyskiego hufca, ale również wszystkich mieszkańców Waszego miasta.
Życzę Wam, aby obrane ideały i wartości przyświecały Wam zawsze zarówno w pracy harcerskiej jak i w życiu prywatnym oraz aby nowy sztandar był Waszą chlubą i znakiem rozpoznawczym we wszystkich okolicznościach. Gratuluję.2. Hufce
2.2. Nadanie imion, nazw, sztandarów

2.2.1. Na wniosek komendanta hufca ZHP Nysa, zamykam z wynikiem pozytywnym Kampanię Bohater oraz nadaję Hufcowi Nysa imię Karpatczyków .

2.2.2. W związku ze zdobyciem imienia Karpatczyków nadaję Hufcowi ZHP w Nysie sztandar, ufundowany przez Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru.


Czuwaj!

hm. Artur Ośko

Create AccountLog In Your Account