Konkurs na funkcję Pełnomocnika Komendanta Chorągwi ds. BŚP

Konkurs na funkcję Pełnomocnika Komendanta Chorągwi ds. BŚP

Komenda Chorągwi Opolskiej ZHP ogłasza konkurs na Pełnomocnika Komendanta Chorągwi ds. Betlejemskiego Światła Pokoju.Jeśli chcesz:sprawdzić się w organizacji wydarzenia
Read More
Harcmistrzyni Maria Magdalena Pobóg – Lenartowicz nową Komendantką Chorągwi!

Harcmistrzyni Maria Magdalena Pobóg – Lenartowicz nową Komendantką Chorągwi!

Wczoraj w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu obradował V Nadzwyczajny Zjazd Chorągwi Opolskiej. Został on zwołany w celu wyboru
Read More
Zostało już tylko 5 godzin na oddanie głosu na Dom Harcerza w Opolu!

Zostało już tylko 5 godzin na oddanie głosu na Dom Harcerza w Opolu!

Środowisko opolskie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Harcerstwa wpierającym drużyny Związku Harcerstwa Polskiego działające w naszym mieście ubiegają
Read More
V Zjazd Nadzwyczajny Chorągwi Opolskiej

V Zjazd Nadzwyczajny Chorągwi Opolskiej

Informujemy, że Komisja Rewizyjna Chorągwi Opolskiej zwołała na dzień 4 listopada 2017 r. V Zjazd Nadzwyczajny Chorągwi Opolskiej ZHP w
Read More
Warsztaty w Chorągwi Opolskiej

Warsztaty w Chorągwi Opolskiej

Z przyjemnością informujemy, że w przyszłym miesiącu, zgodnie z zapowiedzią z czerwca br., odbędą się dwie formy organizowane przez chorągwiany
Read More
Terminy zbiórek ChKSI

Terminy zbiórek ChKSI

Informujemy o wyznaczonych nowych terminach zbiórek Chorągwianej Komisji Stopni Instruktorskich. Odbędą się one w dniach: 3 października, 7 listopada oraz 5 grudnia
Read More
Nowy motyw strony!

Nowy motyw strony!

Przez ostatnich kilka tygodni Zespół Promocji i Internetu pracował nad zmianą dotychczasowego motywu strony Chorągwi Opolskiej. W dniu dzisiejszym dumnie prezentujemy
Read More
Zbiórka wyborcza dla wyboru delegatów Chorągwi Opolskiej na XL Zjazd ZHP

Zbiórka wyborcza dla wyboru delegatów Chorągwi Opolskiej na XL Zjazd ZHP

Informujemy o zwołaniu przez Komendę Chorągwi zbiórki wyborczej na dzień 30 września 2017 roku w Nysie. Podczas zbiórki zostaną wybrani delegaci na
Read More
Zbiórka Komendantów Hufców

Zbiórka Komendantów Hufców

Informujemy o zwołaniu przez Pełnomocnika Naczelnika ZHP ds. Chorągwi Opolskiej phm. Grzegorz Krzyśków zbiórki z Komendantami Hufców na dzień 6.09.2017
Read More
Nowy termin spotkania ChKSI

Nowy termin spotkania ChKSI

Chorągwiana Komisja Stopni Instruktorskich informuje, że następne spotkanie odbędzie się 12 września o godzinie 16:30 w siedzibie Komendy Chorągwi przy
Read More
Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro!

Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro!

To wezwanie do szerszego spojrzenia na otaczający nas świat i podjęcia prawdziwych działań. Przez 11 dni przyszłorocznych wakacji więcej niż
Read More
ZLOT Chorągwi Opolskiej ZHP

ZLOT Chorągwi Opolskiej ZHP

Od dzisiaj w sprawach związanych ze Zlotem prosimy kontaktować się pod adresem zlot@opolska.zhp.pl
Read More

Propozycje programowe dla drużyn – Grunwald 2010

W dniu 15 lipca 2010 r. przypada  sześćsetna rocznica bitwy pod Grunwaldem. Będzie to wielkie święto dla wszystkich Polaków, a zwłaszcza dla harcerzy, którzy w etosie rycerskim upatrują jednego ze źródeł swojego systemu wartości, a z bogatej kultury średniowiecznego rycerstwa polskiego zaczerpnęli wiele elementów swojej symboliki, obrzędowości i tradycji.


Zgodnie z uchwałą Rady Naczelnej z 7 marca 2009 r., wszystkie jednostki harcerskie są zobowiązane do upamiętnienia tej rocznicy. Związane z tym działania koordynuje Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich, która przygotowała dla drużyn szereg propozycji.

Tytuł i Odznakę „Drużyny Grunwaldzkiej 2010” otrzymają drużyny, które wykonają 3 zadania programowe – dla drużyn zdobywających tytuł po raz pierwszy będą one dotyczyły śladów tradycji grunwaldzkich w środowisku działania, wzorca osobowego Zawiszy Czarnego i kultury średniowiecznego rycerstwa. Można wykonać również jedno ze stu kilkudziesięciu zadań z różnych dziedzin – do wyboru. Odznaki wręczy drużynom Naczelnik ZHP podczas uroczystości na Polu Bitwy (a niektórym – na Zlocie Krakowskim).

Grunwaldzka Gra Internetowa to edukacyjno-strategiczna gra sieciowa, w której drużyna wciela się w polski ród rycerski z początku XV w., wykonując rozmaite zadania – zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym, rozwijając swoje posiadłości oraz budując prestiż i potęgę rodu, by wystawić jak największą chorągiew rodową na wojnę z Zakonem.


Ogólnopolski Rajd Grunwaldzki
– wyjątkowy, bo wakacyjny i pięciodniowy – odbywa się na pograniczu Mazowsza oraz Warmii i Mazur. Na kilku trasach (pieszych, rowerowych, pieszo-kajakowych) patrole mają do wyboru konwencję historyczno-przygodowej gry fabularnej albo „pogłębionej praktyki” turystyczno-krajoznawczej. Chętni mogą zostać na Zlocie Grunwaldzkim, zaczynającym się tuż po rajdzie – zapewniając sobie tym samym łącznie 11 dni harcerskiej przygody w świetnym wydaniu.

Ogólnopolski Zlot Grunwaldzki to wielkie harcerskie spotkanie na Polu Bitwy. Oprócz udziału w uroczystościach, które w przyszłym roku będą miały charakter międzynarodowy, oraz oglądania wielkiej inscenizacji bitwy i towarzyszących jej widowisk rycerskich, czeka nas kilka dni ciekawych warsztatów, konkursów, zmagań turniejowych i gier, które przybliżą uczestnikom świat średniowiecznego rycerstwa oraz podsumują ostatnie lata harcerskiej pracy z tradycją grunwaldzką.

15 lipca 2010 r. został ogłoszony Dniem Grunwaldzkim w ZHP. Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich przygotowała materiały metodyczne dla drużynowych i kadry obozów harcerskich z gotowymi propozycjami do wykorzystania w tym dniu.

Również na Zlocie w Krakowie odbędzie się specjalny Dzień Grunwaldzki, w czasie którego zaprosimy uczestników do udziału w Grunwaldzkiej Grze Sensacyjno-Szpiegowskiej, do zwiedzenia wystawy, obejrzenia filmów, uczestnictwa w warsztatach oraz w wieczornym ogniobraniu.

Więcej informacji na stronie Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.


Grunwald 2010 – załącznik do pobrania (pdf)

Create AccountLog In Your Account