Konkurs na funkcję Pełnomocnika Komendanta Chorągwi ds. BŚP

Komenda Chorągwi Opolskiej ZHP ogłasza konkurs na Pełnomocnika Komendanta Chorągwi ds. Betlejemskiego Światła Pokoju.Jeśli chcesz:sprawdzić się w organizacji wydarzenia
Czytaj dalej

Harcmistrzyni Maria Magdalena Pobóg – Lenartowicz nową Komendantką Chorągwi!

Wczoraj w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu obradował V Nadzwyczajny Zjazd Chorągwi Opolskiej. Został on zwołany w celu wyboru
Czytaj dalej

Zostało już tylko 5 godzin na oddanie głosu na Dom Harcerza w Opolu!

Środowisko opolskie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Harcerstwa wpierającym drużyny Związku Harcerstwa Polskiego działające w naszym mieście ubiegają
Czytaj dalej

V Zjazd Nadzwyczajny Chorągwi Opolskiej

Informujemy, że Komisja Rewizyjna Chorągwi Opolskiej zwołała na dzień 4 listopada 2017 r. V Zjazd Nadzwyczajny Chorągwi Opolskiej ZHP w
Czytaj dalej

Warsztaty w Chorągwi Opolskiej

Z przyjemnością informujemy, że w przyszłym miesiącu, zgodnie z zapowiedzią z czerwca br., odbędą się dwie formy organizowane przez chorągwiany
Czytaj dalej

Terminy zbiórek ChKSI

Informujemy o wyznaczonych nowych terminach zbiórek Chorągwianej Komisji Stopni Instruktorskich. Odbędą się one w dniach: 3 października, 7 listopada oraz 5 grudnia
Czytaj dalej

Nowy motyw strony!

Przez ostatnich kilka tygodni Zespół Promocji i Internetu pracował nad zmianą dotychczasowego motywu strony Chorągwi Opolskiej. W dniu dzisiejszym dumnie prezentujemy
Czytaj dalej

Zbiórka wyborcza dla wyboru delegatów Chorągwi Opolskiej na XL Zjazd ZHP

Informujemy o zwołaniu przez Komendę Chorągwi zbiórki wyborczej na dzień 30 września 2017 roku w Nysie. Podczas zbiórki zostaną wybrani delegaci na
Czytaj dalej

Kurs przewodnikowski „Bractwo Ognia”

kpwd

Przez dwa weekendy pełne pracy, zabawy, przygody, wyzwań, grupa 12 przyszłych instruktorów uczyła się wszystkiego, co może być przydatne w ich przyszłej pracy.

 

Pierwszy biwak kursowy w schronisku w Wieszczynie w dniach 8-10.04 pokazał w bardzo namacalny sposób część najważniejszych elementów harcerskiego wychowania.

 

Okazuje się, że robienie (i jedzenie) przepysznych sałatek owocowych może dokładnie pokazać wszystkie elementy harcerskiej metody, a praca w  stworzonej na potrzeby kursu fabryce Trep-Wood produkującej koło-notatniki wyjaśni cały ciąg wychowawczy ZHP i to, jak ważna jest współpraca między drużynami z poszczególnych metodyk. Nie można było pominąć kwestii planowania pracy drużyn, a gra planszowa (i późniejsza  rozmowa) dała uczestnikom ogromną dawkę pomysłów, i wiedzę o tym, gdzie jeszcze tych pomysłów szukać.  Do rozwoju osobistego, nie tylko instruktorów, ważne jest wyznaczanie sobie celów, dlatego też próbowaliśmy „połknąć te żaby” i wyznaczyć 10 celów na przyszły rok. Kadra kursu udowodniła nam, że w trakcie harcerskiego wyjazdu można zjeść smacznie, zdrowo, i że można przeżyć bez pasztetu czy mielonki.

Druga część kursu zaczęła się już w czwartek, 21.04.,  przed dworcem w Zdzieszowicach. Jak się okazało, w tajemniczym drewnianym pudełku (które nie tak łatwo było otworzyć) czekały na uczestniczki mapy, latarki i wskazówki zapowiadające rozpoczynającą się ponownie przygodę. Przeszłyśmy na do schroniska na Górze św. Anny po drodze zahaczając o amfiteatr, a szczególnie katakumby pod nim, gdzie czekały na nas (nie tak łatwe do zdobycia) statuty ZHP. Późniejszy quiz sprytnie posumował naszą wiedzę o Związku i statucie, a o pyszne, witaminowe punkty i nagrodę warto było walczyć.  Piątkowy poranek przyniósł świetne zajęcia o celach i misji harcerstwa, w trakcie których, oprócz głównego tematu zajęć, przypomnieliśmy sobie niektóre techniki harcerskie. Później na każdego kursanta czekała próba wodza – indywidualne, wyczynowe zadanie.  Nie mam wątpliwości co do tego, że zajęcia, które na kursie jeszcze się odbędą, dorównają wysokiemu poziomowi poprzednich.

Kurs  z pewnością zostawi dużo wspomnień, wspaniałych doświadczeń, nowych znajomości, wiedzy i umiejętności. Ale to nie to jest najlepszym skutkiem tego kursu. Największe owoce przyniesie dopiero za jakiś czas, kiedy kursanci z ogromną porcją motywacji wyruszą do swoich drużyn, gdzie będą  wychowywać kolejne grupy dzieci i młodzieży i tym samym –  zmieniać świat na lepsze.

Aleksandra Krok
Hufiec Opole

13023318_1027208674032631_1600288617_n 13081683_1014203988644832_157699817_n 13081958_1014203748644856_1176127461_n  DSC_6351 DSC_6357

Create AccountLog In Your Account