Rozkaz Specjalny Ls. 8/ 2011 – Urodziny Czarnej Trzynastki

Związek Harcerstwa Polskiego                                  Opole, 15 października 2011 r.
Komendant Chorągwi Opolskiej

Rozkaz Specjalny  Ls. 8/2011

„Ile nocy prześpiewanych aż po świt, ile ognisk aż po brzask”. Ile kilometrów, przemierzonych na rajdowych szlakach, zdobytych szczytów, spotkań z przyjaciółmi, ile stron zapisanych w kronikach drużyn. Wiele lat pracy, bagaż doświadczeń i moc wydarzeń i wspomnień, które trudno zliczyć. Ale przede wszystkim nieustanna wielka HARCERSKA PRZYGODA, która wciąż trwa, przyciągając kolejnych młodych ludzi.
W październiku 1981 r. w Brzegu rozpoczęła działalność „Czarna Trzynastka” im. Józefa Grzesiaka.
Od tego czasu dla wielu pokoleń stała się ona kuźnią charakterów wychowującą młodych ludzi na kreatywnych  i otwartych na świat, wrażliwych na potrzeby innych oraz społeczności lokalnych. Wychowujących porządnych Polaków.
Teraz już jako największe środowisko harcerskie w Brzegu działające jako Szczep Czarnej Trzynastki jest  jednym z niewielu o tak długiej tradycji na całej Opolszczyźnie. Środowiskiem, które w ciągu ostatnich 30 lat wychowało setki harcerzy i znaczną grupę cenionych instruktorów. Wielu z nich w różnych formach współtworzy życie brzeskiego harcerstwa do dnia dzisiejszego lub angażuje się w życie społeczne.
W 30 rocznicę narodzin „Czarnej Trzynastki” chcemy życzyć całemu środowisku szczepu, wszystkim jego zuchom, harcerzom i instruktorom, jeszcze wielu pięknych chwil na harcerskiej drodze – chwil pełnych pasji , wyzwań i przygody, odkrywania nowych szlaków, jak również czasu refleksji przy ognisku i wspólnej służby – w duchu idei, które przyświecały Wam przez ostatnie 30 lat.
„(…) plecak i góry
Namiot, kocher, śpiwór i chmury
Strumyk i rzeka mówią mi
O prawdzie i pięknie harcerskich dni”

– mówią słowa piosenki „Wspomnienia Trzynastaka”.

Życzymy Wam wielu takich „prawdziwych i pięknych” dni, spędzonych w gronie przyjaciół na harcerskich szlakach.

Czuwaj!

hm. Artur Ośko

2 myśli na temat „Rozkaz Specjalny Ls. 8/ 2011 – Urodziny Czarnej Trzynastki

1. Czarna Trzynastka to piękna tradycja! Kontynuujcie ją jak najdłużej! 100, a nawet 1000 lat!! :D