Odpowiedzialność ku przyszłości! Wspólnie dla dobra Związku Harcerstwa PolskiegoW dniu 24 maja 2011 r. Przewodniczący ZHP, Naczelnik ZHP, Przewodnicząca CKR ZHP oraz Przewodniczący NSH, a także wszyscy komendanci chorągwi ZHP podjęli decyzję o zwróceniu się do członków Związku Harcerstwa Polskiego z apelem o dobrowolną wpłatę na poczet spłaty zobowiązań ZHP. (tu czytaj całość apelu)
W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami burzliwej dyskusji o obowiązkach członków ZHP względem organizacji, wielokrotnie w jej trakcie podnoszono argument dobrowolności i wzajemności oddziaływań o charakterze pozytywnym, przeciwstawiając te cechy metody harcerskiej charakterowi przymusu wynikającego z uchwał władz ZHP. Wskazywano na potrzebę wzbudzenia wśród harcerzy i instruktorów poczucia solidarnej odpowiedzialności za nasze stowarzyszenie.

Dziś mamy okazję odpowiedzieć na apel przedstawicieli władz ZHP w tym właśnie duchu.
Nikt nie przymusza do wykonania ciężkiego obowiązku, nikt nie argumentuje za jego ważkością.
Dziś możemy z poczucia stanowienia o naszym Związku uczynić gest prawdziwie wymierny – możemy wesprzeć organizację w celu jej oddłużenia.

Druhny i Druhowie!
Daję słowo, że przekazane środki zostaną wydatkowane zgodnie z ideą „uchwały 80″. Żadna z przekazanych złotówek nie zostanie przeniesiona na inny rachunek bankowy, a całość zebranych funduszy posłuży wykupieniu komercyjnych weksli inwestycyjno – terminowych oraz spłacie zobowiązań publicznoprawnych.
Dlatego też, nie proponuję nowej akcji promocyjnej. Skorzystajmy z istniejącego rozgłosu „akcji 80″, jednak tym razem z pozytywnym wydźwiękiem.
Po raz kolejny pokażmy, że w harcerstwie nie ma przedsięwzięć zbyt trudnych do realizacji i nie ma kłopotów zbyt zawiłych, aby je pozytywnie rozwiązać.

Moi Drodzy, gorąco Was namawiam do poparcia apelu i do aktywnego włączenia się w „akcję 80″!

hm. Lucjan Budzyński, skarbnik ZHP