Nowe zasady ZBIÓREK PUBLICZNYCH!

18 lipca br. weszła w życie nowa ustawa o zbiórkach publicznych.

Od tego momentu, zbiórki publiczne nie wymagają już uzyskiwanego we właściwym urzędzie pozwolenia, a jedynie podlegają zgłoszeniu za pośrednictwem portalu www.zbiorki.gov.pl

Zmiany następują również rozumieniu samego pojęcia zbiórki publicznej – oznacza ona zbieranie ofiar w gotówce lub naturze w miejscach publicznych.

Warto na to zwrócić uwagę. Ten zapis oznacza bowiem m.in., że nie jest zbiórką publiczną sprzedaż przedmiotów posiadających określoną wartość. Ma to znaczenie np. w przypadku cegiełek w formie przedmiotów np. sprzedaży kartek świątecznych, biletów na koncerty itp. To teraz NIE JEST ZBIÓRKA PUBLICZNA. a działalność odpłatna pożytku publicznego bądź gospodarcza. Możliwe jest natomiast przekazywanie w zamian za ofiary symbolicznych cegiełek nie posiadających żadnej wartości.

Nie jest również zbiórką publiczną i nie wymaga zgłoszenia apel o wpłacanie pieniędzy na konto organizacji.

Poniżej przesyłam zestaw materiałów informacyjnych, dotyczących nowych zasad prowadzenia zbiórek publicznych.

Zbiórki rozpoczęte przed 18 lipca rozliczane są do końca według starych zasad. Nowym przepisom podlegają zbiórki zgłaszane po 18 lipca.

W najbliższych dniach zostanie wydane zarządzenie komendanta i skarbnika w sprawie prowadzenia zbiórek publicznych w Chorągwi Opolskiej ZHP, związane z wprowadzeniem nowych przepisów. Do tego czasu bardzo proszę o niezgłaszanie nowych zbiórek publicznych.

W razie pytań bądź wątpliwości czekam na kontakt.

hm. Magdalena Lenartowicz

Skarbnik