Hufiec Nysa z bohaterem i nowym sztandarem

Dziś w Nysie zakończyły się dwudniowe uroczystości karpackie, w czasie których podsumowana została trwająca oficjalnie od września Kampania Bohater Hufca ZHP Nysa. Podczas uroczystego apelu odczytany został rozkaz z nadaniem Hufcowi imienia Karpatczyków oraz miał miejsce akt nadania sztandaru.
Dzień głównych uroczystości poświęconych nowemu bohaterowi hufca rozpoczęła Msza św. w Nyskiej Bazylice, podczas której poświęcony został nowy sztandar. Apel, który odbył się na na nyskim rynku, zgromadził środowiska harcerskie Hufca Nysa, przedstawicieli środowisk kombatanckich (w tym Karpatczyków), przedstawicieli lokalnych władz i instytucji i innych gości (m.in. skautów z Czech) oraz mieszkańców miasta.

Prócz głównego elementu, jakim było oficjalne nadanie imienia i wręczenie sztandaru hufcowi, był także okazją do wręczenia odznaczeń i podziękowań a także przybliżenia historii i ideałów karpackich. Po apelu odbyła się defilada ulicami Nysy, zakończona Apelem Poległych pod pomnikiem Patriotom Polskim.

Po południu na terenie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Nysie odbył się rodzinny Festyn Karpacki.

Sobotnie uroczystości były drugim dniem obchodów związanych z tradycjami karpackimi. Dzień wcześniej w Nyskim Domu Kultury odbyła się Akademia Karpacka, przybliżająca historię i tradycję Karpatczyków, a wieczorem w Forcie Wodnym ognisko karpackie, będące spotkaniem harcerzy z Karpatczykami.