Belgijscy Skauci w Przyworach Opolskich!!!

W dniach od 4 do 18 lipca w Przyworach Opolskich, gościli na obozie, rzecz niesłychana! SKAUCI Z BELGII

Udało mi się jednego dnia wybrać do nich z krótką wizytą i dowiedzieć się jak spędzają czas na obozie w Polsce.

Wybrałam się dokładnie 16 lipca, około godziny 9.

Jakież było zdziwienie skautów, widząc Polską harcerkę, maszerującą w mundurze w ich kierunku. Na początku lekki stresik i zdenerwowanie, ale później poszło jak po maśle.

Okazało się, że Belgowie (grupa łącznie liczyła 22 osoby, w tym 5 liderów) zwiedzają okolicę jeżdżąc na wycieczki. Byli m.in. w Oświęcimiu, Wrocławiu i Krakowie. Na 16 lipca zaplanowali wycieczkę do Tarnowa Opolskiego, więc miałam stosunkowo mało czasu na integrację i pstryknięcie większej ilości zdjęć (planowany wyjazd z miejsca obozowego to 10:00).

Zadałam kilka nurtujących mnie pytań, jedno z nich oczywiście dotyczyło Polski i tego, czy podoba im się w naszym kraju, odpowiedź była jak najbardziej pozytywna, a jakże inaczej. Co więcej, dowiedziałam się, że w Belgii używa się 3 języków – duńskiego, niemieckiego i francuskiego, co oznacza, że każdy obywatel Belgii powinien znać te 3 języki.

Zaproponowałam wstępną wymianę pocztówek na Dzień Myśli Braterskiej, bo na razie nie zapowiada się by mieli przyjechać do nas za rok. Mam jednak nadzieję, że uda mi się namówić ich na przyjazd na Zlot Kraków 2010 lub Jubileuszowy Zlot Grunwaldzki.

Drużyny zainteresowane korespondencją i ewentualną współpracą z drużyną skautową z Belgii, serdecznie proszę o kontakt – zagranica@opolska.zhp.pl !!

Steeds Bereid!

pwd. Joanna Polewska HO