Akcja „Dajmy im przyszłość”

„Nigdy nie jesteśmy tak biedni,

aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu…”

Mikołaj Gogol

harcerska zbiórka darów dla powodzianŻywioł wody jest nieobliczalny i nieokiełznany. Tegoroczna powódź wyrządziła wiele szkód również w naszym województwie opolskim. Wiele osób straciło dorobek całego życia, straciło dom, majątek, rodzinne pamiątki. Wiele dzieci nie przytuli już swojego ulubionego misia, nie pobawi się swoimi ulubionymi zabawkami. Ludzie – nasi sąsiedzi, znajomi, przyjaciele – zostali ewakuowani, lecz stracili w wodzie wszystko co mieli. Nie możemy im zwrócić pamiątek z przeszłości, ale jesteśmy w stanie zbudować ich przyszłość.
Dlatego też harcerze Chorągwi Opolskiej ZHP organizują akcję „Dajmy im przyszłość”W ramach akcji prowadzone będą w hufcach Chorągwi Opolskiej ZHP zbiórki pieniędzy i darów dla powodzian.

Zachęcamy do zbierania:

1. materiałów biurowych do wyprawek szkolnych (zeszyty, długopisy, ołówki, plecaki-tornistry, kredki i wszelkie nne rzeczy, które są niezbędne w szkole);
  2. środków przemysłowych (mydła, proszki, szampony, odżywki i środki higieniczne dla niemowląt, itp.);
  3. produktów żywnościowych o długotrwałej przydatności do spożycia (ryż, kasza, makaron, puszki, także słodycze dla dzieci).

Wszystkie zebrane produkty powinny być nowe i fabrycznie zamknięte.

Jednocześnie prowadzona będzie akcja zbierania pieniędzy dla powodzian, puszki znajdować się będą w miejscach zbiórki darów oraz u harcerzy, którzy pojawią się na ulicach Waszych miast. Wszelkie dary można przekazywać do najbliższej siedziby hufca (wpisać adres) lub innym miejscu wyznaczonym przez komendę hufca.

Rozpropagujmy tą akcję również poza środowiskiem harcerskim – w szkołach, urzędach, instytucjach, zakładach pracy. Nie możemy pozostawić tych ludzi samym sobie, naszym obowiązkiem jest sprawić, aby na ich twarzach pojawił się uśmiech. Niech przyświeca nam trzeci punkt Prawa Harcerskiego: „Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim”.

Niech nasza akcja będzie swoistym podsumowaniem Roku Braterstwa w Związku Harcerstwa Polskiego a jednym z najważniejszych zadań w Roku Służby, jakim jest właśnie rok 2010, tak, abyśmy na Zlocie ZHP Kraków 2010 mogli powiedzieć: „Zadanie wykonane!”.

Opole, 21.05.2010 r.

Pełnomocnik